Strona główna

2018-02-07 14:38

Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie nadzoruje dochodzenie w sprawie wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia pożyczek na szkodę różnych instytucji finansowych oraz banków.

Zatrzymanemu 5 lutego 2018r  25- letniemu mężczyźnie przedstawiono łącznie 67 zarzutów.  Większość z nich dotyczy doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to jest popełnienia czynów z art. 286 § 1 k.k.  oraz art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. zagrożonych karą do 8 lat pozbawienia wolności.  

Jak ustalono, podejrzany w składanych w instytucjach finansowych oraz bankach wnioskach o udzielenie pożyczki wprowadzał w błąd pokrzywdzonych, co do swojej tożsamości.  Wykorzystywał  dane kilku osób, którym wcześniej udzielał pożyczek i kredytów jako pośrednik-doradca klienta jednego z banków, w którym był zatrudniony. Nadto wprowadzał pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości spłaty pożyczki. W niektórych przypadkach posługiwał się również uprzednio  podrobionymi dokumentami.

Podejrzanemu  zarzucono również popełnienie oszustw finansowych, to jest  czynów z art. 297 § 1 k.k. W celu  uzyskania pożyczki poświadczał  nieprawdę  w składanych  wnioskach,  podając dane innej osoby. To przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przedstawione podejrzanemu zarzuty obejmują okres od stycznia do marca 2017r.

Podejrzany przyznał się do części z zarzuconych mu przestępstw. Złożył obszerne wyjaśnienia.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzane na okres trzech miesięcy. 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone