Strona główna

2018-05-17 09:02

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście  w Gdańsku  skierowała  do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu obywatelowi  Ukrainy,  któremu zarzucono  dokonanie zabójstwa 49  - letniego  mężczyzny, również obywatela Ukrainy .  

Do zdarzenia  doszło  1 listopada 2017 roku na ulicy Trakt Świętego Wojciecha w Gdańsku. Świadkowie zauważyli trzech mężczyzn biegających po wale  przeciwpowodziowym. Z relacji świadków wynikało, że  jeden z mężczyzn uciekał przed drugim, natomiast trzeci próbował ich rozdzielić. Gdy wbiegli na jezdnię , uciekający mężczyzna trzymając się za brzuch upadł. Napastnik uciekł z miejsca zdarzenia. Trzeci z mężczyzn poprosił świadków o wezwanie pogotowia oraz Policji.  

Próba udzielenia pomocy medycznej przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego  nie powiodła się. Mężczyzna zmarł.  Na jego  ciele ujawniono    rany kłute  pleców,  klatki  piersiowej oraz brzucha. Z uzyskanej w toku postępowania opinii sądowo - lekarskiej wynikało, że  bezpośrednią przyczyną zgonu był masywny krwotok wewnętrzny.  

 Ustalono  tożsamość  osób  uczestniczących  w zdarzeniu. Byli to obywatele Ukrainy.  Przed zdarzeniem brali udział w spotkaniu towarzyskim, w trakcie którego doszło do kłótni pomiędzy pokrzywdzonym, a mężczyzną który go gonił. Mężczyzna ten został zatrzymany 2 listopada 2017 roku na przejściu granicznym  w Medyce.

W oparciu o zebrany materiał  dowodowy prokurator  przedstawił mu zarzut  popełnienia przestępstwa z art. 148 § 1 k.k. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do jego popełnienia. Złożył wyjaśnienia.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował  mężczyznę. 

Zarzucone oskarżonemu przestępstwo jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.  

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu w kwietniu 2018 roku.  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone