Zarzut za podpalenie budynku mieszkalnego i spowodowanie śmierci dwóch osób.

W sprawie pożaru, do jakiego doszło w dniu 23 maja 2018 roku w Tczewie w budynku mieszkalnym przy ul. Podgórnej, w wyniku intensywnych czynności zatrzymany został 53 letni mieszkaniec Tczewa.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Tczewie.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzut popełnienia przestępstwa z art. 163 § 1 i 3 k.k.

Jak ustalono, podejrzany używając łatwopalnej substancji podpalił drzwi wejściowe, skąd ogień w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się na wyższe piętra, powodując zadymienie całego budynku. W tym czasie przebywało w nim nie mniej niż 21 osób. W wyniku zadymienia śmierć poniosły dwie osoby – na miejscu 79 letni mężczyzna, w szpitalu 2 letnia dziewczynka. Pożar spowodował również szkodę w mieniu w kwocie nie mniejszej niż 600 000 złotych.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Ustalono również, że mężczyzna do dnia pożaru nękał zamieszkującą w tym budynku kobietę. Telefonował do niej oraz wysyłał wiadomości zawierające groźby zniszczenia mienia oraz pozbawienia życia. Używał słów wulgarnych i obraźliwych. Również w maju tego roku poprzez podpalenie zniszczył mienie należące do męża kobietay. W związku z tym prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie dwóch kolejnych czynów: uporczywego nękania, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3 oraz zniszczenia mienia, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 5.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Złożył wyjaśnienie sprzeczne z dokonanymi ustaleniami.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Wpis 23.05.2018 r. przeniesiony z strony archiwalnej.