Akt oskarżenia w sprawie przemytu znacznej ilości środków odurzających.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła dwie osoby, za udział w procederze przemytu znacznej ilości środków odurzających.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani 18 listopada 2017r. w Kątach Wrocławskich przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową. Zatrzymania dokonano w momencie, gdy oskarżeni przekazywali sobie towar. Zabezpieczono wówczas środki odurzające w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości 19 992 gramów.

W toku postępowania ustalono, iż oskarżony Janusz W. nabył środki odurzające na terenie Hiszpanii. Na teren Polski przywiózł je w ciężarówce Dariusz K. Obaj mężczyźni spotkali się po przekroczeniu przez Dariusza K. granicy niemiecko-polskiej.

Oskarżonym zarzucono dokonanie wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz przewiezienia znacznej ilości środków odurzających, tj. popełnienie czynu zabronionego z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Janusz W. nie przyznał się do popełnionego przestępstwa i w toku postępowania przygotowawczego odmówił złożenia wyjaśnień. Dariusz K. złożył wyjaśnienia, w których podał, iż nie miał świadomości, że przewozi narkotyki.

Na wniosek prokuratora, w toku postępowania przygotowawczego, Sąd tymczasowo aresztował obu mężczyzn. Aktualnie nadal w areszcie przebywa Janusz W.

Zarzucone oskarżonym przestępstwo jest zbrodnią, zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Janusz W. w przeszłości był już karany za przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tym samym zarzuconego obecnie przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy.