Akt oskarżenia w sprawie zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem.

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie za  zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem.

5 czerwca 2018r  kobieta powiadomiła funkcjonariuszy Policji o zabiciu jej psa. Sprawcą okazał się 33-letni mężczyzna.

Do zdarzenia doszło przed jednym ze sklepów w miejscowości Ramleje.  Za wychodzącym ze sklepu mężczyzną wybiegł pies właścicielki. Mężczyzna odwrócił się i kopnął go. Następnie chwycił za łapy i jego głową kilkakrotnie uderzył o drzewo oraz asfaltową drogę. Nie dającego oznak życia psa wyrzucił na trawę i udał się do domu. Pies doznał obrażeń w postaci przerwania ciągłości rdzenia kręgowego w okolicy stawu szczytowo-potylicznego i zmarł.

Mężczyzna został  zatrzymany tego samego dnia. Znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało 0,94 mg/litr alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zarzucono mu popełnienie  czynu z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o w ochronie zwierząt w związku z art. 57a § 1 kodeksu karnego, to jest zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem  uznając, że  czyn ten ma charakter chuligański . Działał bowiem publicznie i bez powodu, okazując w ten sposób lekceważenie dla porządku prawnego.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Wyjaśnił, że zabił psa, albowiem myślał, że to przybłęda.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował mężczyznę .

Za zarzucony mu czyn grozi  kara pozbawienia wolności  od 3 miesięcy do lat  5.

Sąd skazując za występek o charakterze chuligańskim wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kartuzach.