Akt oskarżenia w sprawie wypadku

 

W sprawie wypadku do jakiego doszło na terenie budowy w Sopocie Prokuratura Rejonowa w Sopocie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 60 letniemu  operatorowi koparko-ładowarki. 

Do zdarzenia doszło 29 stycznia 2018 roku na terenie budowy w Sopocie przy ul. Bitwy pod Płowcami.

Operator koparko-ładowarki w tracie wykonywanych prac, wjeżdżając do wykopu, najechał na pracującego w nim pracownika. Następnie wykonując manewr cofania  ponownie  najechał na pokrzywdzonego.

Obaj mężczyźni to pracownicy podwykonawcy inwestora.

W wyniku zdarzenia 51 letni  mężczyzna doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak ustalono,  kierujący pojazdem  umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Znajdował się bowiem w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazało 0,82 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy ograniczonej  widoczności  wynikającej z przemieszczania się z podniesionym lemieszem,  nie zachowała wymaganej ostrożności, jak również nie  dostosował  prędkości jazdy do warunków  drogowych.

Zarzucono mu popełnienie  przestępstwa  z art. 177 § 1 i 2 kk. w zw.  z art.178 § 1 k.k., zagrożonego  karą do  12 lat pozbawienia wolności.

Nadto zarzucono mu popełnienie przestępstwo z  art. 178 a § 1 i 4  k.k.  Kierował w stanie nietrzeźwości i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Prawomocnym wyrokiem z lipca 2016 roku został skazany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Sąd  orzekł wówczas zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. To przestępstwo zagrożone jest karą do  5 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna  przesłuchany w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Złożył wyjaśnienia i wyraził skruchę.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Sopocie.