Akt oskarżenia w sprawie kradzieży.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko trzem kobietom w wieku 24, 47 i 50 lat, które dokonały kradzieży na terenie Gdańska.

W okresie od listopada 2017 roku do lipca 2018 roku na terenie Gdańska w mieszkaniach pokrzywdzonych dokonały kradzieży pieniędzy oraz przedmiotów wartościowych  w postaci perfum, zegarków i biżuterii.

Jak ustalono, oskarżone wchodziły do mieszkań pokrzywdzonych podając się za pracownice urzędu gminy, opieki społecznej, wodociągów, bądź pod innym pretekstem. Działały we dwie lub trzy. Jedna z kobiet  rozmawiała z pokrzywdzonymi odwracając ich uwagę, a w tym czasie kolejna dokonywała kradzieży. W jednym przypadku doszło do użycia przemocy wobec pokrzywdzonej w celu  uniemożliwienia   skutecznej obrony i zawiadomienia Policji.

Działając w ten sposób dokonały kradzieży pieniędzy w kwotach od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz mienia wartości kilku tysięcy złotych na szkodę siedmiu pokrzywdzonych. Łączna wartość utraconego przez pokrzywdzonych mienia  przekracza 30 000 złotych.

Zatrzymania kobiet  miały miejsce w lipcu oraz w listopadzie 2018 roku.

Wszystkim zarzucono dokonanie przestępstw kradzieży.  Dwie z nich  usłyszały także zarzut dokonania rozboju. Pierwsze z przestępstw  zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Drugie  karą pozbawienia wolności od lat 2  do 12.

W toku postępowania przygotowawczego kobiety nie przyznały się do popełnienia zarzuconych im czynów. Odmówiły złożenia wyjaśnień.

Wobec wszystkich stosowany był tymczasowy areszt.  Aktualnie  w areszcie przebywa jedna z oskarżonych.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku.