Akt oskarżenia w sprawie usiłowania zabójstwa

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia  przeciwko 41 letniemu mężczyźnie, który 7 listopada 2018 roku wjechał na schody w Gdańsku. 

Do zdarzenia doszło wieczorem w rejonie ulic Zakopiańskiej i Sowińskiego. Oskarżony kierując samochodem marki Seat Inca przejechał poprzez przejście dla pieszych, wjechał na chodnik, a następnie zaczął zjeżdżać po schodach. Manewr ten wykonał ignorując znajdujące się na jego torze jazdy osoby oraz nawoływania kobiety, która sygnalizowała mu, że na schodach są obecni piesi. Po wjechaniu na schody pojazd zawisł na nich. Przed maską samochodu znalazł się 3 letni chłopiec, a dalej kolejne osoby. Mimo tego oskarżony próbował kontynuować jazdę, dodając gazu oraz wykonując inne niebezpieczne manewry. Następnie wysiadł z pojazdu i usiłował go zepchnąć po schodach.

Mężczyzna został zatrzymany przez znajdujące się na miejscu osoby, które niezwłocznie powiadomiły o zdarzeniu Policję.

Przeprowadzone badanie wykazało, że oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości. Stwierdzono u niego 1,82 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Z opinii biegłego medycyny sądowej wynika, że osoby znajdujące się na torze jazdy oskarżonego były narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Prokurator zarzucił oskarżonemu usiłowanie pozbawienia życia z zamiarem ewentualnym osób, które znajdowały się na torze jego jazdy, to jest popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 3 k.k., zagrożonego  karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Mężczyźnie zarzucono także popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., to jest prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Przesłuchany w toku postępowania przygotowawczego nie przyznał się do czynu usiłowania zabójstwa. Przyznał się natomiast do prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany przez Sąd .

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku