Dwie osoby z zarzutami dotyczącymi groźby bezprawnej, propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do nienawiści

W nocy z 15 na 16 marca 2019 roku w Gdańsku  na oknach,  drzwiach i elewacji   trzech  lokali gastronomicznych:  Avocado, Faloviec i Vegan Porty  sprawcy  umieścili  plakietki, naklejki oraz  nanieśli napisy  i  symbole  propagujące  ustrój  faszystowski,   zawierające groźby i nawołujące  do  nienawiści.

W wyniku podjętych  czynności funkcjonariusze  Policji  20 marca 2019 roku  zatrzymali trzy osoby,  kobietę  oraz  dwóch  mężczyzn.

Dwóm osobom, 20 letniej kobiecie  oraz  22 letniemu mężczyźnie prokurator  przedstawił zarzut  wspólnie i w porozumieniu stosowania groźby bezprawnej uszkodzenia ciała i pozbawienia życia  wobec  grupy osób z powodu  przynależności  narodowej, rasowej, etnicznej i politycznej, propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do  nienawiści na tle  różnic  narodowościowych, etnicznych i rasowych.  Uznał również, że podejrzani   działali   publicznie i bez powodu, okazując  rażące  lekceważenie  porządku  prawnego.

Zarzucone podejrzanym przestępstwo  zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Kobiecie został  również  przedstawiony zarzut posiadania materiałów, w celu ich rozpowszechniania, a  zawierających  treści propagujące  ustrój  faszystowski i nawołujących do nienawiści  na tle  różnic  narodowościowych, etnicznych i rasowych.

To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Odmówili złożenia wyjaśnień.

Prokurator podjął  decyzję  o skierowaniu wobec obojga wniosków o tymczasowe aresztowanie.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w  Gdańsku