Akt oskarżenia w sprawie rozboju i prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku zakończyła postępowanie przeciwko  36 letniego mężczyzny, który dokonał  rozboju, a następnie przywłaszczony pojazd prowadził  w stanie nietrzeźwości.

Do zdarzenia doszło 4 sierpnia 2018 roku w Gdańsku.

Funkcjonariusze Policji zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w rejonie ulic Słowackiego i Chrzanowskiego. Na miejscu znaleziono samochód z częściowo rozbitym przodem. Sprawca porzucił pojazd. Jak ustalono, samochód chwilę wcześniej został skradziony z parkingu niedaleko miejsca wypadku.

Jego właścicielka poinformowała, że nieznany mężczyzna podszedł do jej samochodu, otworzył drzwi od strony kierowcy, kazał jej wysiąść, zażądał kluczyków. Był  agresywny. Kobieta obawiając się go wysiadała.  Mężczyzna odjechał.

Sprawcą okazał się 36 letni mieszkanie Gdańsk. Został zatrzymany przez funkcjonariusze Policji.  W trakcie zatrzymania stawiał opór. Wyrywał się i szarpał. Zwracał się do funkcjonariuszy słowami uznawanymi powszechnie za obelżywe.

Mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie  wykazało,   prowadził samochód   mając  2,52 promila alkoholu we krwi.

Mężczyźnie zarzucono dokonanie rozboju oraz zmuszania funkcjonariuszy Policji do zaniechania czynności służbowej w postaci jego zatrzymania, naruszenia ich nietykalności cielesnej oraz znieważenia. Czynów tych dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Zarzucono mu również prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Odmówił składania wyjaśnień.

Oskarżony przebywa w areszcie.

Najsurowiej zagrożone jest przestępstwo rozboju, za które grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku.

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku