Akt oskarżenia w sprawie pobicia obywatela Ukrainy

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Oliwa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia w sprawie pobicia 20 letniego studenta z Ukrainy. Aktem oskarżenia objęto dwóch mężczyzn w wieku 28 i 33 lat.

Do zdarzenia doszło 21 grudnia 2018 roku w pociągu SKM relacji Gdynia-Gdańsk.

Jak ustalono, jeden z dwóch mężczyzn używając telefonu komórkowego miał  nagrywać pokrzywdzonego,  20 letniego  studenta z Ukrainy. Pokrzywdzony zwrócił się z prośbą o wyłączenie kamery. Wówczas napastnicy pobili go. Uderzali pokrzywdzonego głową, rękoma i nogami oraz butelką z alkoholem po całym ciele. Pokrzywdzony zeznał, że napastnicy napadli go, ponieważ jest on obcokrajowcem i prowadził rozmowę telefoniczną w języku rosyjskim.

Sprawcy uciekli z pociągu na stacji Gdańsk-Główny.

Pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci rany otwartej skóry głowy oraz powierzchownego urazu klatki piersiowej. Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że obrażenia te skutkowały naruszeniem czynności narządu ciała i rozstrojem zdrowia trwającym nie dłużej niż siedem dni.

W wyniku podjętych czynności 8 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Policji zatrzymali 28 latka. Drugi z napastników został  zatrzymany  12 stycznia 2019 roku.

Obu mężczyznom prokurator przedstawił zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa z art. 119 § 1 k.k. w zb. z art. 158 § 1 k.k., to jest stosowanie przemocy wobec pokrzywdzonego z powodu jego przynależności narodowej i etnicznej oraz dokonanie jego pobicia.

Zarzuconego czynu dopuścili się publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie dla porządku prawnego.

Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat. W związku z tym, że zarzucanego czynu dopuścili się w warunkach powrotu do przestępstwa, Sąd może wymierzyć karę w  górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Oskarżeni przyznają się do popełnienia zarzucanego im czynu. Obaj przebywają w areszcie.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku