Zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Oliwa w Gdańsku nadzoruje  postępowanie  w sprawie wypadku, do jakiego doszło 2 kwietnia 2019 roku w Gdańsku na skrzyżowaniu ulic Wodnika i Kielnieńskiej. Kierujący samochodem osobowym marki Mazda 23 letni mężczyzna potrącił pieszą.

Jak ustalono,  kierujący znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badania wykazały ponad 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie zachował szczególnej ostrożności oraz nie dostosował prędkości jazdy do warunków ruchu. Stracił panowanie nad pojazdem i wjechał na chodnik potrącając kobietę.

W wyniku potrącenia pokrzywdzona doznała obrażeń ciała, w związku z którymi poniosła śmierć.

Prokurator zarzucił podejrzanemu popełnienie przestępstwa  z art.  177 § 2 k.k. w zw. z art. 178a § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 178 k.k., to jest umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności  na czas nie krótszy niż  2 lat, do lat 12 .

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. Złożył wyjaśnienia, w których potwierdził, że spożywał alkohol. Samego momentu zdarzenia nie pamięta.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku