Nieprawomocny wyrok w sprawie znęcania się ze szczególnym okrucieństwem

Dwie osoby skazane nieprawomocnym wyrokiem za przestępstwo znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad bezdomnym mężczyzną. Wyrok w tej sprawie zapadł  5 kwietnia 2019 roku.

Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim uznał dwóch oskarżonych za winnych popełnienia zarzuconych  im przestępstw i skazał na kary 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wobec obu orzekł  zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym na okres 5 lat  oraz  pozbawienie praw publicznych  również na okres 5 lat .

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Prokuraturę Rejonową w Starogardzie Gdańskim w listopadzie 2017 roku.

12 lutego 2016 roku bezdomny mężczyzna został przewieziony do szpitala w wyniku postrzelenia z wiatrówki. Przeprowadzono zabieg operacyjny, podczas którego usunięto mu kilkanaście pocisków ze śrutu ołowianego.

Jak ustalono, pokrzywdzony został postrzelony przez dwóch mężczyzn. U jednego z nich zamieszkiwał. Na rzecz obu wykonywał drobne prace domowe oraz pomagał w remoncie. W tym okresie obaj mężczyźni znęcali się nad nim bijąc go, raniąc ostrymi przedmiotami. Trwało to około dwóch miesięcy. Mężczyźni grozili mu także pobiciem oraz pozbawieniem życia.

Do postrzelenia z wiatrówki doszło w nocy z 11 na 12 lutego 2016 roku. Mężczyźni na zmianę oddali w kierunku pokrzywdzonego kilkanaście strzałów.

Pokrzywdzony z uwagi na swoją bezdomność pozostawał w stosunku zależności od sprawców.

Biegły stwierdził u niego 18 ran obu rąk i nóg powstałych w wyniku postrzału ze śrutowej broni pneumatycznej. Nadto, rany cięte i tłuczone zlokalizowane w obrębie całego ciała. Obrażeń tych pokrzywdzony doznał w różnym czasie.

Prokurator zarzucił obu mężczyznom popełnienie przestępstwa fizycznego i psychicznego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad pokrzywdzonym, to jest czynu z art. 207 § 2 k.k. w zb. z art. 157 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Obaj mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych  im przestępstw.

Wyrok ten jest nieprawomocny.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku