Nieprawomocny wyrok skazujący miedzy innymi za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym

10 kwietnia 2019 roku przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku zapadł nieprawomocny wyrok w  sprawie  przeciwko  Dominikowi  W.

Sąd uznał oskarżonego winnym:

sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, znieważenia funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,

zmuszenia funkcjonariusza Policji do odstąpienia od czynności służbowej, użycia przemocy oraz groźby wobec osoby, która podjęła próbę zatrzymania go

oraz uszkodzenia jednego pojazdu na kwotę przekraczającą 2.500 złotych.

Za przestępstwa te Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Orzekł również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie 8.000 złotych na rzecz Funduszu  Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok ten jest nieprawomocny.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku w czerwcu 2018 roku.

Do zdarzenia doszło 25 lutego 2018 roku w Gdańsku.

Kobieta powiadomiła Policję o uszkodzeniu pojazdu przez kierującego samochodem marki VW Golf. Sprawca odjechał z miejsca zdarzenia. Według świadka, kierowca był pod wpływem alkoholu.

Na jednej z ulic w Gdańsku funkcjonariusze Policji ujawnili samochód, którym poruszał się sprawca. Samochód ten posiadał wyraźne uszkodzenia. W wyniku podjętych czynności zatrzymali oni kierującego, którym okazał się Dominik W.

W trakcie zatrzymania oskarżony znieważył funkcjonariuszy Policji słowami obelżywymi, a jednego z nich kopnął. Chciał w ten sposób wymusić na nich odstąpienie od podjętych czynności.

Ustalono, że bezpośrednio przed ujęciem przez funkcjonariuszy Policji groził pozbawieniem życia oraz szarpał za odzież mężczyznę, który podjął próbę jego zatrzymania. W ten sposób chciał zmusić go do umożliwienia mu dalszej jazdy.

Oskarżony w chwili zatrzymania znajdował się w stanie nietrzeźwości. W wydychanym powietrzu miał nie mniej niż 2,08 promila alkoholu we krwi.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dominik W. przyznał się do prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz uszkodzenia pojazdu. Nie przyznał się do pozostałych zarzuconych mu czynów.

Grażyna  Wawryniuk

pf  Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku