Nieprawomocny wyrok w sprawie bójki przed klubem HAREM w Gdyni, w  której śmierć poniósł 22 letni mężczyzna, a dwaj inni odnieśli  obrażenia.

 

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni w czerwcu 2018 roku. Wszystkim  ośmiu oskarżonym prokurator zarzucił udział w bójce, w tym pięciu z nich  udział w bójce oraz pobicie pokrzywdzonego, w następstwie którego  odniósł obrażenia ciała oraz poniósł  śmierć.

Wszystkich oskarżonych Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał winnymi. Siedmiu z nich skazał na bezwzględne kary pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 5 lat i 6 miesięcy. Wobec jednego orzekł karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, zawieszając jej wykonanie  na okres próby wynoszący 3 lata.

Tytułem zadośćuczynienia za krzywdę związaną ze śmiercią 22 latka wobec pięciu oskarżonych Sąd orzekł po 20.000 złotych.

Nadto orzekł świadczenia pieniężne na rzecz dwóch pozostałych  pokrzywdzonych, to jest  zadośćuczynienie za doznaną  krzywdę w  kwocie 8.000 złotych na rzecz jednego, a  nawiązki w  kwotach  po 2.000 złotych na rzecz drugiego pokrzywdzonego.

Nieprawomocny wyrok  w tej sprawie zapadł 12 września 2019 roku.

 

Do zdarzenia doszło 28 października 2017 roku.

22 latek spędzał wieczór wspólnie z dwoma kolegami. Opuścili oni lokal po godzinie 03:00. Wówczas pomiędzy 22 latkiem, a inną osobą, która również przebywała w klubie doszło do utarczki słownej, szarpania, a następnie do wymiany ciosów, w której wzięli udział wszyscy oskarżeni. Ich zachowanie było nacechowane dużym stopniem agresji wobec pokrzywdzonego. Był on bity i kopany również, gdy się przewrócił. Po ciosie otrzymanym w głowę stracił przytomność. Próba reanimacji przez przybyłą karetkę pogotowia nie powiodła się. 22 latek zmarł na miejscu.

W wyniku pobicia doznał licznych obrażeń ciała, które naruszały czynności narządów ciała oraz rozstrój zdrowia na czas powyżej 7 dni. Jak wynika z opinii sądowo-lekarskiej, 22 latek zmarł w wyniku nagłego zatrzymania krążenia będącego wynikiem zachłyśnięcia się krwią spływającą z górnych dróg oddechowych.

Obrażeń doznali również dwaj koledzy 22 latka.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku