Zarzuty za zabójstwo

Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie nadzoruje postępowanie w sprawie zabójstwa 54 letniego mężczyzny. Sprawca usłyszał już zarzut.

Do zdarzenia doszło 15 września 2019 roku w Sadlinkach.

Jak ustalono, pokrzywdzony spożywał alkohol wspólnie z 28 latkiem w okolicach dworca PKP. Mężczyźni przysnęli siedząc na porzuconych tam fotelach. W pewnym momencie 28 latek obudził się i widząc, że pokrzywdzony jeszcze śpi zaczął bawić się zapalniczką. Później podpalił jego bluzę i obserwował rozwój ognia. Gdy zauważył, że płomień jest duży uciekł z miejsca zdarzenia. Następnie zadzwonił na numer ratunkowy. Przybyła na miejsce karetka pogotowia ratunkowego stwierdziła zgon pokrzywdzonego.

Z wstępnej opinii biegłego wynika, że przyczyną śmierci pokrzywdzonego były doznane obrażenia termiczne ciała, będące skutkiem działania płomieni.

16 września 2019 roku funkcjonariusze Policji zatrzymali 28 latka.

Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut popełnienia przestępstwa z art. 148 § 1 k.k., to jest tego, że działając z zamiarem bezpośrednim dokonał zabójstwa pokrzywdzonego w ten sposób, że podczas gdy pokrzywdzony spał po spożyciu alkoholu, przy użyciu zapalniczki podpalił jego odzież wierzchnią, a następnie po rozpaleniu się płomieni oddalił się z miejsca zdarzenia nie podejmując żadnych prób ugaszenia ognia.

Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że był pijany i nie panował nad sobą. Był zły na pokrzywdzonego.

Przestępstwo zabójstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku