Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie zakończyła postępowanie w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego zmarła 2 miesięczna dziewczynka.

Do zdarzenia doszło 14 marca 2019 roku na trasie Kościerzyna – Łubiana.

Kierujący samochodem marki VW Passat 29 letni mężczyzna wykonując manewr wyprzedzania na łuku drogi, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w jadący z naprzeciwka samochód marki Renault Megane.

W wyniku doznanych obrażeń  zmarła 2 miesięczna dziewczynka.

Pozostali pasażerowie obu pojazdów doznali licznych obrażeń ciała. U czterech osób obrażenia te spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni, a u jednej poniżej.

Z opinii biegłego z dziedziny rekonstrukcji wypadków drogowych wynika, że do zaistnienia zdarzenia przyczynił się kierujący samochodem marki VW Passat. Biegły wskazał, że jego taktyka i technika jazdy były nieprawidłowe.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k., to jest tego, że umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyczyniając się nieumyślnie do zaistnienia wypadku drogowego.

Nie stosując się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym zainicjował manewr wyprzedzania w miejscu zabronionym. Zjechał na przeciwległy pas ruchu bez uprzedniego upewnienia się, że nie ma na nim jadącego z naprzeciwka samochodu lub znajduje się on w takiej odległości, która pozwalałaby na bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania.

Mężczyzna przesłuchany w  toku postępowania przygotowawczego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.  Przy czym oświadczył, że nic nie pamięta z  przebiegu zdarzenia.

Zarzuconemu przestępstwo  zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kościerzynie.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku