Akt oskarżenia w sprawie fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych oraz podpaleń

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Kartuzach zakończyła postępowanie w sprawie fałszywych alarmów  o podłożeniu ładunków wybuchowych oraz podpaleń

Sprawcą okazał się 28 letni mężczyzna, który został  zatrzymany 9 kwietnia 2019 roku przez  funkcjonariuszy Policji.

15 lutego 2019 roku oraz 29 marca 2019 roku  zadzwonił na numer alarmowy 112 informując o podłożeniu ładunków wybuchowych w budynkach urzędów, szkół, galerii sztuki oraz ośrodka jeździeckiego na terenie Niestępowa, Sulmina, Żukowa, Leźna i Przyjaźni. Treść zawiadomień przekazana została przy wykorzystaniu syntezatora mowy. Spowodowało to ewakuację osób przebywających na terenie tych budynków. Zostały one następnie przeszukane przez funkcjonariuszy Policji. Nie ujawniono na ich terenie materiałów i urządzeń wybuchowych, jak również substancji pirotechnicznych. Alarmy okazały się fałszywe.

Mężczyźnie przedstawiono dwa zarzuty popełnienia przestępstw z art. 224a k.k. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do ich popełnienia.

Zarzucone przestępstwa zagrożone są  karą pozbawienia wolności do 8 lat.

W toku przesłuchania mężczyzna przyznał się do podpalenia wiaty z sianem oraz domku holenderskiego. Zdarzenia te miały miejsce 22 stycznia 2019 roku oraz 15 lutego 2019 roku w miejscowości Sulmin.

Po uzupełnieniu materiału dowodowego prokurator przedstawił mężczyźnie dwa kolejne zarzuty dotyczące uszkodzenia mienia w wyniku podpalenia, to jest popełnienia czynów z art. 288 § 1 k.k. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Mężczyzna był  członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak ustalono, uczestniczył w czynnościach związanych z ewakuacjami, jak również w gaszeniu pożarów.

Przebywa w areszcie.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kartuzach.

 

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku