Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie zakończyła postępowanie w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego dwie osoby zmarły, a dwie inne doznały obrażeń ciała.

Do zdarzenia doszło 17 lutego 2019 roku na trasie Olpuch – Wdzydze Tucholskie.

Kierujący samochodem marki Seat Leon 31 letni mężczyzna, jadąc z prędkością  około 85km/h, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem marki Suzuki SX4.

Na miejscu zmarł kierowca samochodu marki Suzuki SX4 oraz jego żona znajdująca się na miejscu pasażera. Natomiast dwoje ich  dzieci, 4  i 16 latek odniosło obrażenia ciała, które naruszyły czynności narządu ich ciała na okres powyżej 7 dni.

Z opinii biegłego z zakresu techniki samochodowej ruchu drogowego oraz rekonstrukcji wypadków drogowych wynika, że kierujący samochodem marki Seat Leon był osobą, która umyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa  w ruchu drogowym.   Nie zachował należytej ostrożności, w wyniku czego  niemyślnie  spowodował wypadek drogowy,  w następstwie którego dwie osoby poniosły śmierć, a dwie kolejne doznały obrażeń  ciała.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że nie potrafi wytłumaczyć dlaczego zjechał na przeciwległy pas ruchu.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kościerzynie.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku