Zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w  Kościerzynie  nadzoruje  postępowanie  w sprawie wypadku drogowego, do jakiego doszło 1 listopada 2019 roku w  miejscowości Stara Kiszewa.  Kierujący samochodem osobowym marki VW Passat uderzył w przydrożne drzewa. Samochodem tym podróżowało trzech młodych mężczyzn, dwaj w wieku 18 lat, jeden w wieku 19 lat.

Ustalono, że pojazdem kierował jeden z 18 latków, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazało u niego 1,28 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nadto, nie zachował on należytej ostrożności.  Po wyjechaniu z  zakrętu w prawo zjechał  na lewe pobocze,  po czym stracił panowanie nad pojazdem. W wyniku tego zjechał na prawe pobocze  jezdni  i uderzył w przydrożne drzewa.

Obaj pasażerowie doznali obrażeń ciała, w wyniku których jeden z nich zmarł. Drugi doznał obrażeń ciała naruszających czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni.

Prokurator zarzucił kierującemu pojazdem popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. w zb. z art. 177 § 1 k.k. w zw. z art. 178a § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 178 k.k., to jest umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, w następstwie którego śmierć poniosła jedna osoba, a druga doznała obrażeń ciała.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności  na czas nie krótszy niż  2 lata, do lat 12 .

Podejrzany złożył wyjaśnienia, w których przyznał się do spożywania alkoholu. Natomiast co do samego wypadku podał, że nie pamięta jego przebiegu, w tym czy to on kierował pojazdem.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku