Akt oskarżenia w sprawie spowodowanie obrażeń ciała u 13 letniego chłopca

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku zakończyła postępowanie przeciwko 21 letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono spowodowanie obrażeń  ciała  oraz kierowanie gróźb karalnych.

Do zdarzenia doszło 8 czerwca 2019 roku w Gdańsku na przystanku autobusowym,  około godziny 15.00.

Grupa małoletnich osób oczekiwała na  przyjazd autobusu. Jeden z chłopców, 13 letni   chciał usiąść na ławce, na której stała otwarta butelka z piwem. Wziął ją do ręki, aby przestawić w inne miejsce. Wówczas zza krzaków wybiegł nieznany mu mężczyzna i zaatakował go. Napastnik uderzał chłopca pięściami  w twarz oraz kopał. Jeden z kolegów  poprosił  napastnika aby przestał. Wówczas mężczyzna zagroził, że  go  pobije.

Uciekł,  gdy  na przystanek podjechał autobus, z którego wysiedli pasażerowie.

Napastnikiem okazał się 21 letni  mieszkaniec Gdańska. Został zatrzymany 13 czerwca 2019 roku.

Pokrzywdzony chłopiec doznał obrażeń, które spowodowały naruszenie czynności narządów jego ciała oraz rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż siedem dni.

Prokurator przedstawił 21 latkowi  zarzut popełnienia przestępstwa z art. 157 § 2 k.k. na szkodę 13  letniego pokrzywdzonego oraz z art. 190 § 1 k.k. na szkodę jego kolegi. Czyny te zagrożone są karą  pozbawienia wolności do  lat 2.  Przy czym  prokurator uznał,  podejrzany dopuścił się ich publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Skazując za czyn o charakterze chuligańskim, Sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o polowe

Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku