Zarzut usiłowania zabójstwa

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje postępowanie w sprawie usiłowania zabójstwa 36  letniej kobiety. Sprawca usłyszał już zarzut.

Do zdarzenia doszło 15 grudnia 2019 roku w Gdyni.

Jak ustalono, kobieta została zaatakowana, gdy wsiadała do swojego samochodu. Napastnik,  w którym rozpoznała swojego męża, kopnął ją w brzuch  wpychając do samochodu. Nadal atakował ją zadając ciosy pięściami. Groził jej również pozbawieniem  życia oraz spryskiwał jej twarz żrącą  substancją.  Kobieta próbowała się bronić. Wówczas zaatakował ją młotkiem zadając ciosy  w głowę  oraz ramiona. Ponownie spryskał  jej twarz. Po  skrępowaniu  rąk oraz zaklejeniu  ust  wsiadł do samochodu i odjechał wraz z kobietą pod znajdujący się niedaleko kościół. Tam ponownie zaatakował, zadając kobiecie ciosy młotkiem. Broniła się. Udało jej się opuścić pojazd oraz zaalarmować osoby znajdujące się w podjeżdżającym na parking samochodzie.  Napastnik oddalił się.

39 letni mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji niedaleko miejsca zdarzenia.

Ustalono , że  wobec  kobiety użył kwasu lakierniczego, który spowodował  u niej  oparzenia twarzy i  dłoni I i II stopnia. Doznała również licznych potłuczeń ciała oraz stłuczenia głowy.  Z wstępnej opinii sądowo-lekarskiej wynika, że  obrażenia, jakich doznała naruszyły czynności narządów jej ciała na czas powyżej 7 dni i  naraziły  ją  na ciężki uszczerbek  na zdrowiu.

Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut popełnienia przestępstwa usiłowania zabójstwa kobiety z zamiarem bezpośrednim, zakwalifikowany  z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. w zb .z art. 157 § 1 k.k. w zb. za art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.  

Mężczyzna przyznał się do zaatakowania  kobiety. Odmówił złożenia wyjaśnień. Odpowiadał na pytania prokuratora, w  toku których odmiennie przedstawił przebieg zdarzenia oraz częściowo zasłaniał się niepamięcią.

Przestępstwo usiłowania zabójstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Prokurator  podjął decyzję o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego  na okres  3 miesięcy.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku