Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 57 letniego mężczyzny

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Tczewie zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa 57 letniego mężczyzny przez obywatela Mołdawii.

Do zdarzenia doszło 20 stycznia 2019 roku w miejscowości Rożental.

Sprawca wszedł do domu pokrzywdzonego wykorzystując niezamknięte na klucz drzwi. W przedpokoju zostawił swoje buty i schodami wszedł na strych, gdzie zaskoczył go właściciel domu. Mężczyzna zaatakował go zadając mu kilka ciosów nożem. Hałasy usłyszała partnerka pokrzywdzonego, która zauważyła uciekającego napastnika oraz spadającego ze schodów pokrzywdzonego. Gdy zauważyła krew wybiegła po pomoc. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Podjęte czynności reanimacyjne przez przybyły na miejsce zespół karetki pogotowia okazały się nieskuteczne. Mężczyzna zmarł.

Jak wynika z opinii sądowo-lekarskiej przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny,  towarzyszący doznanym obrażeniem. Do ich powstania doszło w wyniku ciosów zadanych z dużą siłą, przy użyciu ostrego narzędzia, jakim był nóż.

Sprawcą okazał się 46 letni obywatel Mołdawii, zatrzymany 21 stycznia 2019 roku w związku z podejrzeniem popełnienia innych przestępstw.

Jak ustalono bowiem, w nocy z 19 na 20 stycznia 2019 roku w Pelplinie, wykorzystując niezamknięte drzwi wejściowe, wszedł do domu i dokonał kradzieży butów oraz sprzętu do gry w badmintona o łącznej wartości 570 zł.

Tej samej nocy, około godz. 1.00 w Rożentalu, przemocą doprowadził nastolatkę do poddania się innej czynności seksualnej.

Natomiast 20 stycznia 2019 roku dokonał rozboju na kobiecie, która wyszła pobiegać. Stosując wobec niej przemoc zabrał telefon komórkowy oraz słuchawki douszne o łącznej wartości 600 zł.

Mężczyźnie łącznie zarzucono popełnienie czterech przestępstw, to jest:

– zabójstwa pokrzywdzonego z zamiarem bezpośrednim, zagrożonego karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

– kradzieży, zagrożonej karą pozbawienia wolności do lat 5,

– doprowadzenia przemocą 17 letniej pokrzywdzonej do poddania się innej czynności seksualnej, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 8,

– dokonania rozboju, zagrożonego karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Przesłuchany w toku postępowania przygotowawczego mężczyzna przyznał się do zabójstwa, kradzieży oraz rozboju. Nie przyznał się do zarzutu popełnienia przestępstwa o charakterze seksualnym. Złożył wyjaśnienia.

Przebywa w areszcie.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku