Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą dla 45 letniego mężczyzny

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem usług seksualnych w ramach tzw. domówek.

Na polecenie prokuratora 11 lutego 2020 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali 46 letniego mężczyznę.

Jest to kolejna osoba zatrzymana w tej sprawie. Pierwsze zatrzymania i zarzuty w tej sprawie miały miejsce w  październiku  2018 roku, a kolejne w styczniu 2020 roku.

Mechanizm przestępczego działania

Grupa działała w latach 2010 – 2018. Usługi seksualne  organizowane  były w ramach tzw.  domówek. W tym celu  wynajmowano  mieszkania zlokalizowane  na terenie Gdyni oraz Gdańska. W zamian za umożliwienie  korzystania z mieszkania, ochronę, transport, wykonanie zdjęć oraz zamieszczenie  ogłoszeń  na portalach internetowych, od świadczących  usługi kobiet  przyjmowano  50 % dziennego utargu.

Na wcześniejszym etapie śledztwa zarzutami objętych zostało 14 osób

Zarzuty  dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu  popełnianie przestępstw  ułatwiania  uprawiania  prostytucji  i czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji  przez inne osoby oraz ułatwiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowej.

Zebrane dowody wykazały, że osobą która faktycznie kierowała grupą jest 45 letni Daniel P. Wyznaczył on Bogdana M. do organizowania  agencji towarzyskich w ramach tzw. domówek, zapewniając sobie  kontrolę nad ich  funkcjonowaniem oraz dochodami. Czerpał korzyść majątkową z uprawiania prostytucji przez inne osoby, a z procederu tego uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Usłyszał  zarzuty popełnienia przestępstw z art. 258 § 3 k.k. oraz z art. 204 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Podejrzany  nie przyznał się do popełnienia zarzuconych  mu przestępstw.  Odmówił złożenia wyjaśnień. Odpowiadał  na pytania prokuratora

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres  3 miesięcy.

 Zagrożenie

Przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Za przestępstwo ułatwiania prostytucji oraz czerpania korzyści majątkowej grozi kara  pozbawienia wolności do lat  5.

 

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku