Akt oskarżenia w sprawie fałszywego alarmu o zagrożeniu eksplozją materiału wybuchowego

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który wszedł  do  banku i poinformował, że  w torbie  ma bombę.

Do zdarzenia doszło 23 października 2019 roku w Gdańsku.

Jak ustalono, mężczyzna wszedł na salę obsługi klienta oddziału banku trzymając w rękach torbę. Poinformował pracownika banku, że w torbie ma bombę. Podjęta została decyzja o ewakuacji pracowników banku oraz pracowników innych firm mających siedziby  w tym samym budynku.

Mężczyzna  nie chciał opuścić  budynku.  Jego zachowanie  spowodowało konieczność  podjęcia czynności przez służby odpowiedzialne za  ochronę bezpieczeństwa i zdrowia w celu uchylenia  zagrożenia.

Na miejsce niezwłocznie przybyli funkcjonariusze Policji oraz Straż Pożarna. Wezwano również karetkę pogotowia.  Mężczyzna został obezwładniony. Dokonano sprawdzenia jego torby. Nie ujawniono w niej żadnych środków pirotechnicznych ani materiałów wybuchowych.

30 latek został zatrzymany. Był w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazało u niego ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Został  mu przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 224a k.k.,  zagrożonego  karą pozbawienia wolności  do lat 8.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do jego popełnienia. Jak  wyjaśnił,  nie sądził, że   jego zachowanie stanowiło przestępstwo.

W toku postępowania przygotowawczego prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku.

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku