Akt oskarżenia w sprawie między innymi czynnej napaści na funkcjonariusza Policji

Prokuratura Rejonowa w Malborku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 34 letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono między innymi  dokonanie czynnej napaści na funkcjonariusza Policji.

Do zdarzenia doszło 25 września 2019 roku w miejscowości Królewo.

Funkcjonariusze Policji podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierującego   samochodem marki VW Golf w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym. Kierujący najpierw zwolnił. Następnie przyspieszył, jadąc  prosto na stojącego na jezdni na jego pasie ruchu, funkcjonariusza Policji. Aby nie zostać potrąconym, funkcjonariusz  musiał  odskoczyć na  drugi pas jezdni.  Sprawca odjechał.

Funkcjonariusze Policji podjęli za nim pościg, w trakcie którego oddano strzały w kierunku tylnego prawego koła samochodu.

Pojazd został ujawniony kilka kilometrów dalej na polnej  drodze.  Kierujący oddalił się. Na miejscu  zastano  pasażerów, dwie kobiety z  trójką małoletnich dzieci. Jak ustalono, w  trakcie  jazdy pasażerowie  nie byli przypięci  pasami bezpieczeństwa. Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że  w trakcie ucieczki byli narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Kierujący został zatrzymany 26 września 2019 roku.

Usłyszał zarzuty popełnienia   przestępstwa czynnej napaści na funkcjonariusza Policji, zagrożonego karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej i narażenia pasażerów, których przewoził kierowanym przez siebie samochodem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zagrożonego karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do czynu niezatrzymania się do kontroli drogowej. Wyjaśnił, że powodem jego zachowania był  brak uprawnień  do kierowania pojazdami. Nie przyznał się do drugiego  czynu.

W toku postępowania przygotowawczego wobec  mężczyzny stosowane   były wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego  w kwocie 5000 złotych.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Malborku.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku