Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa kobiety

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa 30 letniej kobiety.

Do zdarzenia doszło 18 września 2019 roku na jednym z osiedli  w Sztumie. Kobieta została zaatakowana,  gdy weszła na klatkę schodową budynku, w  którym mieszkała. Napastnik rzucił się na nią zadając ciosy nożem do chwili, gdy upadła.

Napastnikiem okazał się mąż kobiety. Sam powiadomił o zdarzeniu Policję , udają się  na  Komendę Powiatową  Policji w Sztumie i informując o tym co zrobił.  Przed zgłoszeniem się  dokonał samookaleczenia.

Funkcjonariusze Policji niezwłocznie udali się na miejsce. Wezwano karetkę. Pomimo podjęcia czynności reanimacyjnych kobieta zmarła.

Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że bezpośrednią przyczyną jej śmierci  był wstrząs krwotoczny spowodowany doznanymi przez nią  licznymi obrażeniami ciała. Do ich powstania doszło wskutek licznych urazów mechanicznych zadanych z dużą siłą,  przy użyciu narzędzia, jakim mógł być nóż.

Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa kobiety z zamiarem bezpośrednim. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak ustalono, w trakcie trwania małżeństwa mężczyzna wszczynał awantury.  Wyzywał kobietę, popychał i szarpał, uniemożliwiał opuszczenie mieszkania. Zabierał telefon komórkowy, by nie mogła kontaktować się z innymi osobami. Groził jej również pozbawieniem życia. W trakcie jednej z awantur kilkakrotnie uderzył ją  w obie skronie,   powodując obrażenia ciała.

Usłyszał również zarzut popełnienia przestępstwa  fizycznego i psychicznego znęcania się nad kobietą oraz spowodowania u niej obrażeń ciała, naruszających  czynności narządów ciała na czas  nie dłuższy niż 7 dni.

Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do zabójstwa.  Złożył obszerne wyjaśnienia, z których wynika,  że  motywem jego zachowania  była zazdrość. Nie potrafił poradzić sobie z rozstaniem. Zaprzeczył, aby znęcał się nad kobietą.

W toku postępowania przygotowawczego Sąd tymczasowo aresztował mężczyznę.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

 

Grażyna  Wawryniuk

pf  Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku