Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 80 letniej kobiety

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Wejherowie zakończyła postępowanie przeciwko 24 letniemu mężczyźnie.  Zarzucono  mu popełnienie przestępstwa zabójstwa babci oraz  rozboju na byłej partnerce.

Do zdarzenia doszło 19 września 2019 roku w Rumi.

Funkcjonariusze Policji zostali powiadomieni, że z drugiego piętra wieżowca wypadła kobieta. Niezwłocznie udali się oni na miejsce zdarzenia. Pokrzywdzona została przetransportowana do szpitala, gdzie zmarła. Ustalono, że 80 latka została wypchnięta przez okno przez swojego wnuka.

Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że przyczyną śmierci 80 latki był wstrząs urazowy oraz niewydolność oddechowa, będące skutkiem  licznych uszkodzeń ciała, do których doszło podczas upadku z wysokości.

Ustalono, że mężczyzna przyszedł do babci z żądaniem wydania mu pieniędzy. Gdy kobieta odmówiła, została przez niego wypchnięta  przez okno. Z mieszkania  zabrał należące do pokrzywdzonej pieniądze w kwocie 578 złotych, biżuterię oraz telefony komórkowe o łącznej wartości 565 złotych.

Wcześniej był u swojej byłej partnerki, od której zażądał pieniędzy. Kobieta odmówiła. Gdy próbowała wyjść z mieszkania,  mężczyzna zablokował jej drzwi, a następnie użył wobec niej siły. Pokrzywdzona wyciągnęła z portfela 20 zł, które  mężczyzna zabrał i wyszedł z mieszkania.

24 latek został zatrzymany tego samego dnia przez funkcjonariuszy Policji.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie dwóch przestępstw:

– przestępstwa rozboju,  zagrożonego karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat,

– przestępstwa zabójstwa  w związku z rozbojem, zagrożonego karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności

Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do ich popełnienia.

Przebywa w areszcie.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej

w Gdańsku