Prokuratura Rejonowa w Malborku zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko rodzicom podejrzanym o usiłowanie pozbawienia życia 4 tygodniowej dziewczynki.

Prokuratura Rejonowa w Malborku w dniu 27 kwietnia 2020 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Kaludii F. oraz Marcinowi G.  –  rodzicom biologicznym pokrzywdzonej  dziewczynki. Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa znęcania się fizycznego nad dziewczynką oraz spowodowanie u niej ciężkich obrażeń ciała przez co usiłowali pozbawić ją życia, przy czym celu tego nie osiągnęli z uwagi na udzielenie pokrzywdzonej pomocy medycznej.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że dziewczynka była szarpana i bita. Doznała stłuczenia głowy w postaci złamania kości ciemieniowej lewej i urazowego obrzęku mózgu, które spowodowały chorobę realnie zagrażająca życiu. Ponadto pokrzywdzona dziewczynka doznała obrażeń w postaci złamania trzonu kości ramiennej, złamania obojczyka, złamania kości udowej oraz licznych powierzchownych urazów głowy. W okresie od 5 lutego 2020 r. do 26 marca 2020 r. dziewczynka była hospitalizowana. W tym okresie  przez 11 dni przebywała  na oddziale intensywnej terapii dziecięcej.

Zarzucone oskarżonym przestępstwo zostało zakwalifikowane z art. 207 § 1a kk w zb. z art. 156 § 1 pkt 2 kk w zb. z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Za czyn ten grozi kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu.

Wobec oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Mariusz Duszyński

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku