Akt oskarżenia w sprawie gróźb bezprawnych, propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko czterem osobom w sprawie dotyczącej kierowania gróźb bezprawnych, propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do nienawiści.

 

W nocy z 15 na 16 marca 2019 roku w Gdańsku na oknach, drzwiach i elewacji trzech lokali gastronomicznych: Avocado, Faloviec i Vegan Porty sprawcy umieścili plakietki, naklejki oraz nanieśli napisy i symbole propagujące ustrój faszystowski, zawierające groźby bezprawne i nawołujące do nienawiści.

Sprawcy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji 20 marca 2019 roku.

21 letniej kobiecie oraz 23 letniemu mężczyźnie prokurator zarzucił popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa  stosowania groźby bezprawnej uszkodzenia ciała i pozbawienia życia wobec grupy osób z powodu przynależności narodowej, rasowej, etnicznej i politycznej, publicznego propagowania ustroju faszystowskiego oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych. Uznał, że czynu tego dopuścili się działając publicznie i bez powodu, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego.

Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Oskarżonym oraz dwóm kolejnym osobom,  mężczyznom w wieku 24 lat, zarzucono również popełnienie przestępstwa posiadania i przechowywania w celu  rozpowszechniania materiałów zawierających treści propagujące ustrój faszystowski i nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych.

U  oskarżonych  mężczyzn materiały te w postaci koszulek, bluz, naklejek, wklejek, książek oraz nagrań zostały ujawnione i zabezpieczone w trakcie czynności przeprowadzonych w listopadzie 2018 roku przez funkcjonariusze Policji.

To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku