Zarzuty w sprawie uprowadzenia kobiety z małoletnim synem

Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim nadzoruje postępowanie w sprawie pozbawienia wolności kobiety wraz z jej małoletnim synem.

Do zdarzenia doszło 14 maja 2020 roku w miejscowości Gołębiewo Wielkie.

Funkcjonariusze Policji otrzymali zgłoszenie o uprowadzeniu kobiety wraz z dzieckiem. Niezwłocznie zarządzono poszukiwania.

Ustalono, że w trakcie spaceru do kobiety z dzieckiem podjechał samochód. Kobieta wraz z dzieckiem siłą została wciągnięta do jego wnętrza. Po pewnym czasie  sprawca  wypuścił ją.

Funkcjonariusze Policji podjęli intensywne działania zmierzające do zatrzymana sprawcy. Okazał  się nim  były partner kobiety. Ustalono również, że przed tym zdarzeniem kilkukrotnie nawiązywał kontakt z kobietą za pośrednictwem aplikacji Messenger,  grożąc jej pozbawieniem życia.

Został zatrzymany 18 maja 2020 roku.

Prokurator przedstawił mu zarzuty popełnienia przestępstwa pozbawienia wolności kobiety oraz małoletniego chłopca (zagrożonego karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat) oraz kierowania gróźb karalnych pozbawienia życia (zagrożonego karą  grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat).

Nadto, mężczyzna usłyszał także zarzut popełnienia przestępstwa nie zastosowania się do orzeczonego wyrokiem Sądu zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej, zagrożonego karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku wyrokiem z dnia 11 lutego 2020 roku skazał bowiem mężczyznę na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności za przestępstwa popełnione na szkodę tej samej kobiety. Jednocześnie  do czasu wprowadzenia kary do wykonania zakazał zbliżania mu się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna złożył wyjaśnienia. Przyznał się do spotkania z kobietą, zaprzeczając, że użył wobec niej  przemocy. Chciał z nią  jedynie porozmawiać. Zebrany materiał dowodowy przeczy wersji przedstawionej przez podejrzanego.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku