Zarzuty w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku dotyczącym nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od listopada 2019 roku prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy realizacji 7 inwestycji budowlanych przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko.

W związku z tym śledztwem w dniu 3 lipca 2020 roku na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z Wydziału d/w z Korupcją, przeprowadzili szereg przeszukań oraz zatrzymali podejrzanych  Grzegorza H. i Macieja S. – byłych prezesów Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko.  W wyniku przeprowadzonych przeszukań została zabezpieczona dodatkowa dokumentacja związana z działalnością spółdzielni, komputery należące do podejrzanych oraz pieniądze  w kwocie  ok. 59.000 zł.

W dniu 4 lipca 2020 r. prokurator ogłosił postanowienie o przedstawieniu zarzutów  Maciejowi S.  oraz Grzegorzowi H.

Maciejowi  S. prokurator zarzucił  popełnienie dwóch  przestępstw z art. 296 § 1 k.k.  oraz  z art. 296 § 1 i 3 k.k.

Natomiast Grzegorzowi H.  prokurator zarzucił popełnienie szeregu przestępstw z art. 296 § 1 i 3 k.k., z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k.,  z art. 300 § 2 k.k. oraz z art. 268 § 1 k.k. Łącznie podejrzanemu zarzucono popełnienie 8 przestępstw.

Za  zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Po zakończeniu  czynności z podejrzanymi prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.