Zatrzymania w związku z ujawnieniem 59 kilogramów marihuany pochodzącej z przemytu.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone przez Morski Oddział Straży Granicznej w sprawie wewnątrzwspólnotowego nabycia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, znacznej ilości środków odurzających  w postaci ziela konopi innych niż włókniste, tj. o przestępstwo z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie  hali magazynowych położonych w okolicach Trójmiasta ujawnili  ok. 59 kg marihuany pochodzącej z  przemytu. Marihuana ukryta była w urządzeniu chłodniczym. Czarnorynkowa  wartość zabezpieczonego  środka odurzającego  szacowana jest na około 3 mln zł.

W związku z tą sprawą zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 43 i 51 lat. Obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.  Prokurator przedstawił im zarzut popełnienia przestępstwa z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz dodatkowo jednemu z nich zarzut z art. 270 § 1 i 3 k.k. Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi   prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec każdego z  podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.  Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku przychylił się do wniosków prokuratora i  zastosował wobec każdego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Zarzucony podejrzanym czyn z art. 55 ust. 1 i 3  ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stanowi zbrodnię, za którą grozi kara  od  3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Mariusz Duszyński prokurator

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku