Sześć osób oskarżonych o udział w pobiciu świadka w sprawie handlu ludźmi

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia  w sprawie pobicia  mężczyzny.

Pokrzywdzony  był  jedną z osób składających  zeznania  w prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku śledztwie dotyczącym handlu  ludźmi. W sprawie tej zarzutami objęte są trzy osoby, w tym 44 – letni  mężczyzna, któremu prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa handlu ludźmi. Jak ustalono był on  głównym  zleceniodawcą  pobicia  świadka.

Do zdarzenia doszło 29 sierpnia 2018 roku w Bolszewie. Sprawcy najpierw użyli wobec pokrzywdzonego  mężczyzny gazu. Następnie otrzymał on cios w głowę kijem baseballowym.

Pokrzywdzony odniósł obrażenia na czas powyżej 7 dni między innymi w postaci złamania podstawy kości czaszki  i  rany tłuczono –szarpanej.  Był narażony  na utratę życia.

W sierpniu 2019 roku cztery osoby, które brały udział w pobiciu pokrzywdzonego, na polecenie prokuratora zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej  w Gdańsku na  terenie Torunia i Gdyni.

Zarzuty związane z pobiciem pokrzywdzonego, uwzględniające role poszczególnych osób biorących w nim udział, prokurator przedstawił  łącznie  siedmiu  osobom.

Aktem oskarżenia objęto sześciu  mężczyzn, w tym  czterem zarzucono nakłonienie innych osób do pobicia pokrzywdzonego, dwóm pobicie pokrzywdzonego.

Czterech oskarżonych przebywa w areszcie. Wobec  dwóch  prokurator w toku postępowania przygotowawczego  zastosował środki wolnościowe.

Oskarżonym grozi kara od 3 lat pozbawienia wolności.

 

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku