Wyrok skazujący w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Sąd Rejonowy  w Sopocie 30 września 2020 roku  wydał  wyrok skazujący między innymi za spowodowanie  wypadku drogowego, w wyniku którego dwie osoby zmarły.

Do zdarzenia doszło 8 marca 2019 roku na Alei Niepodległości w Sopocie

Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Sopocie skierowała w listopadzie 2019 roku.

Oskarżonemu  zarzucono  popełnienie łącznie pięciu przestępstw, za które Sąd skazał go na karę łączną 12 lat pozbawienia wolności. Orzekł również dożywotni zakaz prowadzenia wszelki pojazdów.

Wyrok jest nieprawomocny.

Okoliczności zdarzenia

Kierujący samochodem marki VW Passat, jadąc z Gdyni, w Sopocie uderzył w usytuowany po prawej stronie słup trakcji elektrycznej i wiatę przystankową.

W samochodzie znajdowało się pięciu mężczyzn. Dwóch zginęło na miejscu. .

Przed zdarzeniem pojazd ten nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kierowca na widok radiowozu Policji odjechał z dużą prędkością.

Podjęta przez Policję próba kontroli związana była ze zdarzeniem, do jakiego doszło na molo w Gdyni Orłowie. Kilku mężczyzn brało udział w kradzieży koła ratunkowego.

Zostało ono znalezione w bagażniku VW Passata.

Kierującym był jeden z tych mężczyzn, którzy doznali obrażeń ciała. 31 latek został zatrzymany 11 marca 2019 roku.

Mężczyzna w terenie zabudowanym prowadził  pojazd z prędkością około 200 km/h. W chwili wypadku znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazało  1,5 ‰ alkoholu we krwi.

Bezpośrednią przyczyną wypadku była utrata panowania nad pojazdem przez kierującego, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Jego taktyka i technika jazdy nie były prawidłowe.

Skierowanym do Sądu aktem oskarżenia prokurator zarzucił mężczyźnie  popełnienie pięciu  przestępstw:

– nie zatrzymania się do kontroli drogowej i umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w wyniku czego spowodował wypadek, w następstwie którego śmierć poniosły dwie osoby, a dwie doznały obrażeń ciała

– kradzieży 8 marca 2019 roku  koła ratunkowego wraz z linką,

– przywłaszczenia w lutym 2019 roku powierzonego mu mienia w postaci samochodu marki VW Passat oraz narzędzi,

– doprowadzenia w kwietniu 2018 roku banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie  przekraczającej 6000 złotych oraz  usiłowania w kwietniu 2018 roku   doprowadzenia instytucji finansowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 500 złotych.

Wszystkich tych przestępstw dopuścił się w warunkach recydywy.

W toku postępowania sądowego  ustalono, że  obrażenia jednego z pasażerów  nie miały związku z wypadkiem.

Sąd uznał oskarżonego winnym wszystkich zarzuconych  mu  przestępstw  i wymierzył karę łączną 12 lat pozbawienia wolności oraz orzekł również dożywotni zakaz  prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Orzekła również  nawiązki na rzecz pokrzywdzonych w kwotach   50 i 10 tysięcy złotych oraz  obowiązek naprawienia  wyrządzonej przestępstwami szkody.

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku