Akt oskarżenia w sprawie uprowadzenia kobiety z małoletnim synem

Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim zakończyła postępowanie  przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono pozbawienie wolności kobiety wraz z jej małoletnim synem.

Akt oskarżenia w tej sprawie został  skierowany  do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku.

Do zdarzenia doszło 14 maja 2020 roku  w miejscowości Gołębiewko Wielkie.

Funkcjonariusze Policji otrzymali zgłoszenie o uprowadzeniu kobiety wraz z 3 letnim  synem. Niezwłocznie zarządzono poszukiwania.

Ustalono, że do  spacerującej  kobiety z dzieckiem podjechał  samochód. Zostali siłą  wepchnięci  do jego wnętrza. Sprawce odjechał z miejsca. Gdy dowiedział się, że została powiadomiona Policja,  wypuścił oboje.

Funkcjonariusze Policji podjęli intensywne działania zmierzające do zatrzymania sprawcy. Okazał się nim były partner kobiety i ojciec chłopca. Ustalono również, że przed tym zdarzeniem kilkukrotnie nawiązywał kontakt z kobietą  za pośrednictwem aplikacji Messenger, grożąc jej pozbawieniem życia.

Funkcjonariusze podjęli  próbę  zatrzymania pojazdu odpowiadającemu temu, którym poruszał się mężczyzna. Kierowca nie zastosował się do sygnałów świetlnych i dźwiękowych  i nie zatrzymał  się.  Następnie pojazd porzucił.

Został zatrzymany 18 maja 2020 r.

Prokurator zarzucił mężczyźnie :

– bezprawne pozbawienia wolności kobiety oraz jej małoletniego syna  zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat

– kierowanie wobec kobiety  gróźb pozbawienia życia zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat

– nie wykonanie  polecenia i nie zatrzymanie się do kontroli drogowej zagrożone  karą pozbawienia wolności do lat 5.

Mężczyźnie zarzucono również popełnienie przestępstwa nie zastosowana się do zakazu orzeczonego wyrokiem Sądu.

11 lutego 2020 roku Sąd Rejonowy Gdańsk –Południe w Gdańsku skazał go na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności za przestępstwa popełnione na szkodę tej samej kobiety. Jednocześnie do czasu wprowadzenia kary do wykonania, zakazał mu zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 50 metrów. Mężczyzna  naruszył  ten zakaz.

Oskarżony przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw.

W toku postępowania przygotowawczego został tymczasowo aresztowany.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku