Zarzut usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 38 letniego mężczyzny

Prokuratura Rejonowa  Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku nadzoruje postępowanie w sprawie  usiłowania zabójstwa  38  letniego mężczyzny.

Do zdarzenia doszło 10 października  2020 roku w godzinach wieczornych  w jednym z pomieszczeń budynku mieszkalnego w  Gdańsku Oruni. W budynku tym miał miejsce pożar, w wyniku którego dwóch mężczyzn w wieku 36 i 38 lat doznało oparzeń ciała. Zostali przewiezieni do  szpitala w Gryficach.     

Ustalono, że pożar został  wywołany przez  36 latka.  Mężczyźni wspólnie prowadzili działalność gospodarczą, na tle której  doszło pomiędzy nimi tego dnia do  awantury. W jej  trakcie 36 latek oblał pokrzywdzonego cieczą  łatwopalną i podpalił.

Wstępnie ustalono, że pokrzywdzony doznał  ciężkiego  uszczerbku na zdrowiu w postaci  oparzenia termicznego  II i III stopnia  w obrębie twarzy,  brzucha , rąk, ud oraz oparzeń dróg oddechowych. Stan pokrzywdzonego uniemożliwiał  wykonie z  czynności procesowych z jego udziałem.

W trakcie pożaru w budynku przebywały również cztery inne osoby.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy prokurator przestawił mężczyźnie zarzut popełnienia przestępstwa usiłowania zabójstwa w zamiarze bezpośrednim ze szczególnym okrucieństwem oraz w związku z wywołaniem pożaru narażenie innych  osób na bezpośrednie  niebezpieczeństw  utraty życia i  spowodowanie  zniszczenia  mienia znacznej  wartości.

Czynności  z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone 12 października 2020 roku.  Podejrzany nie przyznaje  się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do  Sądu wniosku o  tymczasowe aresztowanie podejrzanego  na 3 miesiące.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku