Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 22 letniego mężczyzny.

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa 22 letniego mężczyzny.

Do zdarzenia doszło w nocy z 7 na 8 sierpnia 2019 roku w jednym z mieszkań w Starogardzie Gdańskim.

Jak ustalono, 7 sierpnia 2019 roku  pokrzywdzony wraz z dwoma innymi mężczyznami, których poznał tego dnia, spożywał alkohol w mieszaniu jednego z nich. Doszło do kłótni, w trakcie  której pokrzywdzony był szarpany oraz uderzany przez napastników w twarz, a następnie został zaatakowany maczetą. Otrzymał ciosy  w okolice twarzy, ręki oraz brzucha. Napastnicy uciekli z mieszkania, pozostawiając rannego mężczyznę. Następnego dnia w godzinach porannych jego zwłoki ujawniła mieszkająca w sąsiedztwie kobieta.

W wyniku podjętych czynności  8 sierpnia 2019 roku  funkcjonariusze Policji zatrzymali dwóch mężczyzn  w wieku 34 i 20 lat. Ujawniono i zabezpieczono również maczetę.

W toku przeprowadzonej sekcji zwłok ustalono, że  pokrzywdzony zmarł śmiercią gwałtowną, nagłą wskutek wstrząsu hipowolemicznego w następstwie krwotoku wewnętrznego do jamy otrzewnowej  i zewnętrznego z doznanych ran w postaci rany kłutej i ciętej.

Prokurator zarzucił obu mężczyznom popełnienie w wspólnie i w porozumieniu przestępstwa zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, to jest z art. 148 § 1 k.k.  Jeden z podejrzanych zarzuconego mu przestępstwa dopuścił się w ramach podwójnej recydywy, będąc już wcześniej karanym za przestępstwa kradzieży rozbójniczej oraz rozboju.

Obaj  nie przyznają się do popełnienia zarzuconego im przestępstwa.

Na wniosek prokuratora  zostali  tymczasowo  aresztowani przez Sąd.

Przestępstwo zabójstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku