Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim zakończyła postępowanie w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć  poniosła 41 letnia kobieta.

Do zdarzenia doszło 7 lutego 2020 roku w godzinach nocnych pomiędzy miejscowościami Kiezmark, a Cedry Wielkie.

Jadący samochodem marki Ford Fusion w kierunku Cedrów Wielkich 28 letni mężczyzna potracił pieszą. Kobieta w wyniku doznanych obrażeń  poniosła śmierć na miejscu.

Jak ustalono, kierujący w chwili zdarzenia znajdował się pod wpływem  amfetaminy.

Z opinii biegłego z zakresu  rekonstrukcji wypadków drogowych wynika, że do wypadku  przyczynił się kierujący, jak i potrącona kobieta.

Kierujący znajdował się pod wpływem środka odurzającego. Niedostatecznie obserwując w  godzinach nocnych drogę,  poruszał się  po niej z  prędkością  nie  mniejszą niż 105-120 km/h.  Piesza  natomiast szła nieprawidłową stroną drogi i nie była wyposażona w elementy odblaskowe.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k.  w zw. z art. 178 k.k., to jest  umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślnego spowodowania obrażeń, w następstwie których potrącona kobieta  poniosła śmierć.

Przestępstwo to zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa.

W toku postępowania przygotowawczego stosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora o tymczasowe  aresztowanie mężczyzny.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej

w Gdańsku